Tento článek vám přináší velké množství užitečných nápadů, v čem podnikat. Naleznete zde tipy na podnikání z domu, na vesnici i bez kapitálu, ale také rady, jaké podnikání vybrat, pokud vás nic nenapadá, a mnoho dalšího. Čtěte dál.

Mějte na paměti, že kategorie tipů se někdy mohou překrývat, a proto nápady uvedené pod danou kategorií mohou být uplatnitelné i jinde. Raději si proto projděte všechny, ať nepřijdete o skvělý nápad!

Banner zřízení sídla online

V čem podnikat, když jste jazykově nadaní – 3 hlavní oblasti

1. Zkuste psát, založte si vlastní blog

Blogovat můžete snad o čemkoliv, ať už to je dobré jídlo, cestovaní nebo hraní her. Důležité ale je mít pro to “drive”, tedy zápal pro věc, jinak své čtenáře neoslovíte. Začátky jsou pomalé, bude vás to stát hodně času a nejspíš budete muset i investovat. Pokud se tím však prokoušete, čeká vás zářivá budoucnost blogera na plný úvazek.

Jakmile máte dostatečně velkou komunitu, můžete začít podsouvat nenápadné reklamy, placené recenze, anebo nechávat si platit za samotný dosah vašich příspěvků od provozovatele webu.

Další možnost je, stát se žurnalistou či copywriterem a psát různé články, popisky, textace webů nebo recenze.

2. Nabízejte překladatelské služby

Skvělou příležitostí k výdělku jsou překlady nejrůznějších dokumentů, článků, smluv apod.

Zpravidla platí, že čím méně běžný jazyk ovládáte, jako je např. japonština, čínština, norština apod., tím lépe za svou práci dostanete zaplaceno, neboť o to méně lidí takové texty umí překládat.

3. Vytvářejte prezentace

Není tajemstvím, že připravit si kvalitní prezentaci zabere spoustu času, a navíc to chce i potřebný cit a šikovnost. Pokud o sobě víte, že jste v tom dobří, stačí si najít první zakázky nebo vytvořit ukázkové portfolio, které budete nabízet. Jakmile získáte nezbytné reference, budete si moct říci i o podstatně vyšší částky než z počátku.

 

V čem začít podnikat v dnešní době – vyplatí se franšíza?

Ano, vyplatí. Jsou případy, kdy je to skvělá volba, např. pokud chcete podnikat, ale nemáte zkušenosti ani nápady. Spousta lidí je v práci nešťastná a tahle varianta vám může umožnit dělat to, co vás baví. Franšízová společnost se dá považovat za poměrně bezpečnou, neboť se jedná o ověřený systém.

Na druhou stranu franšízy nejsou dokonalé. Asi ta nejvýznamnější nevýhoda je, že budete potřebovat opravdu hodně peněz. Bez půjčky to nejspíš nepůjde. Ale pokud máte nějaký majetek, kterým se můžete zaručit, úvěr vám dost možná nabídne sama franšízová společnost.

Zakládání firem v ČR je ve srovnání s jinými státy poměrně náročné. Rozhodně se nejedná o triviální záležitost, a pokud se zakládáním společností nemáte doposud žádné zkušenosti, může to pro vás být oříšek. Prodej ready made společností je naopak jednoduchý způsob, jak jednoduše a legálně začít s podnikáním. Prostě si koupíte “předzaloženou” společnost.

Někteří podnikatelé mají specifické požadavky na výši základního kapitálu. Pro ty existuje zvláštní druh služeb, tzv. založení s.r.o. s financováním základního kapitálu. Ve své podstatě jde o to, že rovnou koupíte založenou firmu i s požadovanou výší ZK.

 

6 rad, jak vybrat, s čím začít podnikat, abyste byli co nejúspěšnější

1. Teď je ta pravá chvíle, dát se do toho, co vás bude skutečně bavit! Jestli máte práci, která vás nudí, využijte začátek podnikání k tomu, abyste si našli něco, pro co máte zápal.

2. Je úplně jedno, co si vyberete, vždy se musíte stát profesionály pro danou oblast!

3. Zamyslete se, jak by mohla vypadat budoucnost vašeho podnikání za 10 let. Má vůbec nějakou? Pokud ano, tak skvěle, možná jste na dobré cestě.

4. Raději příliš neriskujte a nehledejte díru na trhu v podobě převratného produktu. Vaše úsilí i kapitál vložený do vašeho podnikání by měly velmi nejistou budoucnost.

5. Inspirujte se u těch zkušenějších – poohlédněte se po konkurenci.

6. Počítejte s tím, že to bude dřina – peníze nerostou na stromech. Snadný úspěch nejspíš nenajdete.

 

V čem podnikat z domova – 7 možností

1. Prodávejte svůj hlas

Jestliže máte zajímavou barvu hlasu, který se příjemně poslouchá, využijte ho! Jelikož neustále přibývá různých videí, pořadů apod., roste také poptávka po zajímavých hlasech. Začít je jednoduché, stačí si nahrát pár ukázek a zveřejnit je někde na internetu, popř. nabídnout rovnou konkrétním společnostem. Možná je to pro vás skoro k nevíře, ale dá se tím velmi pěkně vydělávat.

2. Upravujte, stříhejte, dodělávejte nebo natáčejte videa

Všimli jste si výše zmíněného faktu, že videoobsahu prudce přibývá? Asi každý, kdo to někdy zkoušel, ví, že kvalitně sestříhat video trvá a je to fuška. Poptávka po lidech, kteří umí stříhat videa na profesionální úrovni je veliká, a tak se dostane i na šikovné neprofesionály, aby se také zapojili a něco si vydělali. Pokud si budete držet vysoký standard a získáte kvalitní reference, můžete se tím začít i naplno živit.

3. Soustřeďte se na řemeslo, ve kterém jste dobří

Umíte dělat ty nejlepší domácí klobásy pod sluncem? Nikdo v okolí nemá tak krásné květiny jako vy na své zahrádce? Neváhejte a začněte své výrobky či plody prodávat. Pokud se vám bude dařit, vyřiďte si živnostenský list a rozjeďte vlastní podnikání. Podstatou je nabízet to, v čem jste výjimečně dobří.

Jste-li zručný řemeslník a baví vás to, zkuste své drobné výrobky, jako třeba bižuterii, dekorace, dřevěné výrobky apod., prodávat na internetových tržištích a bazarech. Existují dokonce i takové, které jsou specializované přesně na tyto druhy prodeje.

4. Nabízejte služby účetnictví

Jste profesionální účetní, nebo pomáháte svým přátelům s podáním daňového přiznání? Potom rozhodně začněte prodávat své služby podnikatelům a firmám přímo z domova. Budete potřebovat spolehlivý program a počítač (což má dneska asi každý).

První klienty nebude tak těžké najít, jak by se mohlo zdát. Zkuste nejprve oslovit své známé, popř. nějaké firmy ve svém okolí. Takto si svou novou práci ještě osaháte a vyzkoušíte, než to rozjedete ve větším. Budoucnost je potom velmi perspektivní, neboť dobře pracující účetní jsou žádané zboží. Když by se vám vedlo velmi dobře, můžete dokonce založit i celou firmu.

5. Pracujte v online zákaznické podpoře

Outsorcing služeb zákaznické podpory lidem pracujícím z domu ještě není úplně běžná záležitost. Ale stále více webů a firem dnes volí tuto variantu, protože je to pro ně jednodušší a levnější, než tyto služby zařizovat vlastními silami. Skvělé je, že díky počítačům a internetu tuto práci skutečně zvládnete z domova. Vaší náplní bude starat se o online, e-mailový nebo telefonní kontakt s jejich zákazníky.

6. Doučujte

Pokud vás baví učit ostatní, možnost rozjet na tom svůj vlastní byznys se přímo nabízí. Učit můžete nejen doma, ale i v knihovně, online nebo někde venku v kavárně. Pokud máte problém s hledáním studentů vlastními silami, můžete využít speciální weby, které propojují vyučující se zájemci o doučování.

7. Staňte se lektorem

Jestli jste přesně ten, kdo dokáže nadchnout ostatní pro věc nebo skvěle ovládáte koučovací metody, nabízí se i dráha lektora. V takovém případě budou vašimi zákazníky nejen firmy, ale i jednotlivci, kteří se sami rozhodli, že na sobě budou pracovat.

 

V čem se vyplatí podnikat v IT? Máme pro vás 7 hlavních tipů

1. Marketing

Pokud jste zdatní v psaní, zkuste se věnovat editaci nebo vytváření marketingových strategií. Kromě toho můžete nabídnout správu nejrůznějších reklamních kampaní apod.

2. Spravujte sociální sítě

Všichni máme Facebook, a proto se na něj přesouvá nemalá pozornost i firem. Správné nastavení FB reklamy a správa FB stránky pak může být úkol právě pro vás.

3. Vytvářejte weby

Příjemná práce z tepla domova, která vůbec není špatně placená. Není třeba být profesionál, vyzkoušet vytváření webů mohou i mírně pokročilí. Do začátku pro vás budou vhodné přivýdělky, kdy navrhnete web živnostníkům v okolí apod. Teprve s přibývajícími zkušenostmi se vrhněte na větší zakázky.

4. Nabízejte služby SEO specialisty

SEO je zkratka anglických slov search engine optimalization a skrývá se pod ní optimalizace pro vyhledávače. Jedná se o označení metodiky vytváření a upravování webů tak, aby jejich forma byla vhodná a co nejúspěšnější pro automatické zpracování online vyhledávačů.

Pokud je vám SEO cizí pojem, budete muset absolvovat vícero online kurzů, přednášek a načíst si odbornou literaturu. Pak můžete zkusit začít svou kariéru jako SEO konzultant.

5. Prosaďte se jako PPC odborník

Obdobně jako SEO i specializace na PPC (pay per click), tedy platba za kliknutí, mohou přinést své ovoce.

6. Zaměřte se na e-mailový marketing

Asi každému z nás chodí hromadné e-maily, tedy reklamní e-maily, které také musel někdo sepsat. Jejich účelem je např. propagovat produkty, lákat ke koupi, připomínat se nebo šířit povědomí o značce. Dokážete napsat skvělé e-maily, které prodávají? Potom je na čase dát se tímto směrem.

7. Monitorování médií

Firmy chtějí vědět, co se zrovna děje ve světě a u nás, ale nemají čas tyto informace neustále hledat samy. Naštěstí pro vás, protože jim tyto služby můžete obstarávat za úplatek vy. Stačí “jenom”, když budete denně procházek hlavní zdroje informací z daného oboru.

Založení s.r.o.

V čem podnikat bez kapitálu aneb do čeho se dát, když máte hluboko do kapsy 15 nejlepších tipů

Ze všech možností podnikání z domu lze vybrat i takové, u kterých do začátku budete potřebovat jen zvláště málo, nebo dokonce žádné finance.

Kromě některých tipů zmíněných dříve to jsou také:

1. Úklidové služby

Hadr, kbelík a chuť se do toho dát, to je vše, co budete na začátek potřebovat, pokud se rozhodnete si přivydělávat nebo podnikat prostřednictvím úklidových služeb.

Na začátek vám stačí jen provizorní webová stránka, pár letáků a první zkušenosti na sebe jistě nenechají dlouho čekat.

2. Venčení psů

Pro mnoho, jinak jistě šťastných, majitelů psů je to neoblíbená rutina. Máte-li kladný vztah ke zvířatům a zdravé nohy, nabídněte se, že jim rádi vypomůžete, když vám za to zaplatí.

Pokud budete dobří, brzy si budete muset zorganizovat spolupracovníky a rozjet to ve větším.

3. Vyzvedávání dětí

Časově náročnější podnikání, ke kterému vám ale stačí snad jen osobní automobil. Těžko si však lze představit, že k této práci budete stíhat pracovat na plný úvazek ještě jinde.

Pokud do toho jdete, vaší prací bude vyzvedávat malé děti ze škol, družin, kroužků apod. Ne každý má ochotné babičky, strejdy apod., kteří by jim pomáhali. Zároveň si ne každý může dovolit odcházet z práce dřív. Přesně pro ty jste vysvobozením vy!

První děti budete muset hledat přes osobní známosti, neboť přece budete přebírat zodpovědnost za jejich ratolesti. Získáním kladných referencí se vám pak může podařit rozšířit okruh zákazníků.

4. Poskytování služby nákupů přes internet

Těmito nákupy jsou myšleny přesně takové, které děláme, když jdeme do hypermarketů. Zkrátka klasický nákup jídla, drogerie a dalších položek, které v domácnosti potřebujeme. Služba je to vhodná zejména pro ty, kteří nemají auto anebo prostě nechtějí “ztrácet” čas nakupováním. Vy si zřídíte web, nabídnete na něm dané položky a jejich nákupy jim pak dovezete až domů. Z tržeb budete mít provizi.

5. Dropshipping

Služba, kdy sice prodáte zboží, avšak sami jej neposíláte. Namísto toho jen přepošlete objednávku k obchodníkovi, ten už se o dovoz postará sám. Nevěřili byste, kolik se na tom dá vydělat! Prodávat takto můžete i levné produkty z Číny atd.

6. Vytvářejte design

Máte vkus, cit pro detail a jste kreativní? Zkuste si tedy stáhnout některý z volně stažitelných grafických programů nebo rovnou některý z těch placených a dejte se do toho! Online návody jistě pomohou překonat prvotní nezdary a čas z vás může udělat profesionála.

7. Ilustrujte

Jste nadaní kreslíři, ale grafika je vám cizí? Zkuste své kresby nabízet do knih a časopisů, můžete si tak docela pěkně přivydělat.

8. Prodejte staré věci, na kterých vám nezáleží

Pro někoho jiného mohou mít velkou hodnotu a dobře za ně zaplatí.

9. Točte tzv. podcasty

Jsou to velké trháky současnosti, navíc se očekává ještě nárůst jejich obliby. Víte o zajímavém tématu, o kterém ještě nikdo podcasty nevytvořil? Dejte se do něj, neboť i takto se dá vydělat např. díky affiliate marketingu.

10. Fotografujte a nahrávejte své fotky do fotobank

Zbožňujete focení a jste v tom alespoň nadprůměrně dobří? Využijte možnosti umístit své fotky do fotobank a vydělávejte si prodejem svých fotek bez jakékoliv další námahy.

11. Zkuste poskytovat mikroslužby

Využijte webových stránek, které zprostředkovávají jakékoliv služby. Paleta nabídek je opravdu široká a i zde se dá zajímavě přivydělat a využít volný čas.

12. Virtuální asistence

Administrativní služby lze nabízet i po internetu. Ať už uspořádáním časového harmonogramu, organizací schůzek nebo vyřizováním telefonátů či e-mailů. Usnadněte život zaneprázdněným, majetnějším jedincům, kteří vám rádi za vaše služby zaplatí.

13. Provádějte online průzkumy

Sice nemůžete očekávat žádné významné zbohatnutí, ale pokud zrovna nemáte lepší nápad, může se jednat o dobrý přivýdělek, který se hodí i ke studiu.

14. Přepisujte audionahrávky

Zvládáte velmi rychle psát všemi deseti? Pak se zamyslete nad možností přepisů audionahrávek a jiných záznamů, protože i tímto se dá přivydělat.

15. Staňte se freelancerem

Freelancer je ten, kdo byl v něčem ve své práci natolik dobrý, že se rozhodl opustit svého zaměstnavatele a postavit se v daném oboru na vlastní nohy (popř. takto pracuje ještě při zaměstnání).

Je to pro vás výhodné, jelikož můžete využít nabité know-how i zkušenosti. Začátek podnikání pro vás tak bude o poznání méně komplikovaný a rychlejší.

 

8 tipů v čem podnikat na vesnici nebo malém městě

1. Prodávejte své domácí výrobky

Dnes hojně využívaná varianta. Stále více lidí totiž preferuje jídlo bez zbytečné chemie a nakupují od místních producentů. Pokud máte co nabídnout, vydejte se na lokální farmářské trhy a zkuste to prodávat.

Pokud máte možnost pěstovat domácí ovoce a zeleninu nebo drobnou zvěř, určitě se dejte tímto směrem.

2. Nabízejte služby péče o seniory

Mnoho lidí dnes nemá dostatek času starat se o své blízké, a proto je umisťují do domovů pro seniory. Tyto služby rozhodně mají budoucnost. Najít vhodné umístění s volným místem je dnes velmi obtížné. Využijte klid vesnice a poskytujte tyto služby právě zde.

3. Pečujte o domácí mazlíčky

Pokud milujete kočky, psy a jiné domácí mazlíčky, můžete si zkusit otevřít netradiční podnik v podobě zvířecího hotelu. Ne každý má možnost někam svého miláčka umístit, když se vydá např. na dovolenou nebo na služební cestu. Zvířecí hotel je pak pro ně jediná možnost.

Doba, kdy lidé rozpačitě pohlíželi na tyto služby, už pominula, a proto se nemusíte bát tolika nevhodných reakcí jako dříve. Rozhodnutí, dát se do takového podnikání, nasvědčuje i obecně známý fakt, že mnozí chovatelé jsou ochotni za své zvířecí miláčky utratit více než za sebe.

Je pak už jen na vás, jaké doplňkové služby k samotnému ubytování vymyslíte. Cena těch nejdražších zvířecích hotelů se pak dokonce blíží levnějším hotelům pro lidi!

4. Půjčujte své speciální nářadí

Zřiďte si půjčovnu nářadí, které jinak potřebujete ke svému vlastnímu hospodaření. Stačí správně propočítat cenu, aby zahrnula veškeré náklady a poměrně snadný přivýdělek je na světe. Vaši zákazníci budou rádi, že nemusí platit vysokou pořizovací cenu daného náčiní.

5. Zřiďte si zásilkovnu

Při objednávání na zásilkovnu může být výhodou nejen nižší cena poštovného, ale i kratší vzdálenost cesty oproti poště nebo příhodnější otevírací doba. Využijte této příležitosti a zřiďte si zásilkovnu.

6. Zřiďte si stavebniny

Nejen ve městě, ale i na vesnici se pořád něco staví. Nabídněte proto stavební materiál za příhodnou cenu, buďte blíže zákazníkům než konkurence a zakázky se jen pohrnou.

Nevýhodou ale je, že musíte počítat s většími počátečními investicemi na nářadí, materiál, skladovací plochy nebo personál.

7. Provozujte agroturistiku

Jestli doma máte farmu a nějakou tu místnost navíc, zvažte možnost agroturistiky.

Když o tomto uslyšíte poprvé, možná vás to zarazí, ale skutečně existují takoví, kteří dobrovolně jedou na dovolenou na venkov, chtějí si tamní práci vyzkoušet, a ještě za to i zaplatí! I když své hosty při práci musíte vést a neustále hlídat, ve své podstatě skutečně platí za to, že u vás mohou pracovat.

Podstatou je nabídnout hostům netradiční zážitky v podobě práce, kterou by si jinde nevyzkoušeli. Například stloukání kozího sýra, uzení vlastnoručně vyrobených klobásek atd.

8. Provozujte místní osobní přepravu

Ne každý má auto, ale každý ho alespoň občas potřebuje. Hromadná doprava ani jiné systémy nejsou všude a tam, kde jsou, nejsou vždy na dostatečné úrovni. Zkuste rozjet svou vlastní přepravní společnost.

 

Nápady, v čem podnikat na internetu:

Viz předchozí tipy – prodejte, co znáte a umíte, staňte se freelancerem atd.

Dále to může být:

1. Hraní her

Pokud rádi hrajete hry a jste v tom dobří, pak se dráha profesionálního hráče jasně nabízí. Jestli předváděním svého hráčského umu dokáže bavit, získáte si své diváky. Konkurence je ale veliká, a proto je úspěch náročný a nejistý. Nejspíše bude trvat dlouho, než si tímto vůbec začnete vydělávat, natož abyste se tím uživili.

Jako možnost výdělku se zde nabízí vyhrávat soutěže s finančními výhrami, natáčet videa na svůj blog, Youtube kanál, Facebook, propagovat placené produkty či značky atd.

2. Založte si svůj vlastní e-shop

Je spousta firem, které vám e-shop založí poměrně levně a rychle. Stačí si tedy vybrat, co budete prodávat, a můžete se dát do toho.

3. Poskytujte online kurzy

Jak již bylo zmíněno výše, můžete poskytovat online výuku jazyků, školení, vést koučing, zkrátka online kurzů se nabízí celá řada.

4. Staňte se plánovačem událostí a společenských eventů

To bude zvláště dobře fungovat, pokud tyto služby propojíte i se službou virtuální asistentky.

 

V čem dnes podnikat, aby to vydělávalo 5 – nejlepších tipů

1. Zkuste se poohlédnout, kde jsou velké peníze, a tam se dejte

2. Řemeslo je jasná volba posledních let – zručný řemeslník dostane vždy dobře zaplaceno

3. Dělejte, co vás baví – budete v tom dobří

4. Podívejte se, co dělají firmy, které ve vašem okolí nejvíce vzkvétají

5. Jděte tam, kde je velká poptávka, ale chybí nabídka

 

6 tipů, jak se rozhodnout, když chci podnikat, ale nevím v čem:

1. Zkuste najít to, co by vás skutečně bavilo a naplňovalo

2. Dejte dohromady to, co už umíte

3. Najděte něco nového nebo odlišného (ale samozřejmě to není nezbytnou podmínkou)

4. Zkuste se poohlédnout u konkurence

5. Zjistěte si ve svém okolí, o co by byl zájem

6. Naposlouchejte si rozhovory s úspěšnými podnikateli

 

V čem podnikat v ČR vs zahraničí – srovnání s Anglií

Podnikání v zahraničí bývá mnohdy jednodušší oproti ČR.

Např. v Anglii vám stačí 35 liber a cca pouhá hodinka na počítači, než se z vás stane podnikatel. Sami si můžete libovolně zvolit, kdy vám skončí účetní období a daň platíte nejpozději 9 měsíců po jeho skončení. Zdravotní, sociální i příspěvek na důchod platí živnostníci ve výši celkem 9 %. Je to jedna platba, která zahrnuje vše. Pokud s podnikáním máte problémy, může vám pomoci specializovaná komora. Ani hygiena není tak nesmyslně přísná jako u nás.

Zní to jako sen? Ne, to je realita!

Výše daňové sazby se pro různé státy liší, někde je vyšší, jinde nižší než u nás. V tomto to máme ve srovnání se světem v podstatě neutrální.

 

Na závěr pro vás máme 4 tipy, v čem je nejlepší podnikat, máte-li doma volný pokoj

1. Pronájem pokoje turistům

K jejich hledání můžete využít specializované weby a šikovný přivýdělek je na světě.

2. Pronajímejte prostory pro podnikání

Každá firma potřebuje své sídlo. Věděli jste, že existují specializované firmy, které nabízí sídla pro firmy? Nabízet služby virtuálního sídla můžete i vy. Stačí si vyvěsit ceduli, určit úřední hodiny, zajistit styk s veřejností a splnit ostatní zákonné náležitosti a je to!

3. Zřiďte si menší e-shop

Více viz výše.

4. Provozujte domácí dílnu

Ideální varianta pro zručného řemeslníka, kterého tato práce baví.

Jak vidíte, možností je skutečně dlouhá řada a vybrat si z nich dokáže snad každý, kdo chce.

Myslíte si, že by se stejný systém jako v Anglii měl zavést i u nás, nebo jsme na tom lépe? Napište nám vaše zkušenosti i názory do komentáře.

Firmy na prodej