Jste majitelem či jednatelem firmy? Možná i vám přistála v e-mailové schránce nabídka některé z rádoby seriózních společností, které se vás snaží zatlačit do kouta.

Hlavní roli tu hraje nový zákon o korporacích, který společnostem do 30. června letošního roku ukládá provedení změn ve stanovách a společenských smlouvách.

A právě blížícího se ho termínu pochybné firmy využívají a varují před nárůstem cen notářských služeb a zrušením společnosti.

Podobný e-mail před pár dny otevřel také pan Richard Pavlík, jednatel malé potravinářské firmy. Stálo v něm: Pokud své firemní dokumenty včas nepřizpůsobíte, hrozí vám pokuty od rejstříkového soudu, nebo likvidace vaší společnosti. „Dále v nabídce stálo, že mám co nejdříve společnost kontaktovat a pokud změnu nestihnu do 30. června, za vše budu platit dvojnásobek,“ popisuje Pavlík.

Nenechal se nachytat a pochybná nabídka skončila ve spamu. Ne každý je však tak opatrný a šalamounské firmy dokáží na potenciálního klienta zatlačit, aby přijal službu, která je i několikanásobně dražší než je běžné.

V posledních měsících se na Libora Hrabu, jednatele poradenské společnosti Comeflex Consulting, obrací stále více podnikatelů jako je Pavlík.

„Neúplné informace ze strany médií nebo právě takové e-maily vyvolávají úplně zbytečnou paniku. Určitě se hromadně 1. července nezruší několik stovek společností a společnostem nehrozí ani vysoké sankce,“ uklidňuje majitele a jednatele firem Libor Hraba.

Provedení změn ve společenské smlouvě vaší korporace se vám nevyhne, určitě však není nutné propadat beznaději a děsit se nárůstu cen notářských služeb. Pokud potřebujete poradit, obraťte se na seriózní firmu, která vám místo podávání děsivých informací skutečně pomůže. „Jsme připraveni komukoliv poradit. S naším notářem zrevidujeme zakladatelskou listinu a zajistíme administrativní kroky,“ podotýká Hraba.

Pokud změny nestihnete provést do 30. června, bude vám vyměřena nová lhůta. Žádné rušení společnosti a žádné pokuty.

V případě, že soud ve druhé polovině roku zjistí, že některá ustanovení společenské smlouvy jsou v rozporu se zákonem, vyzve vás, abyste situaci napravili. Zároveň vám dá přiměřený čas.

„Výzva by měla obsahovat, v jakých konkrétních bodech nejsou zakladatelské listiny v pořádku. Společnost tak získá jakýsi návod, co by měla změnit,“ doplňuje Libor Hraba z Comeflex Consulting.

Až v případě, že korporace ve stanovené lhůtě listiny neupraví, může soud takovou korporaci zrušit a nařídit její likvidaci.„Ale tato možnost je předpokládána jako krajní,“ upozorňuje Hraba. Doporučuje změny provést do 30. června, ale ujišťuje, že nevadí, pokud tento termín prošvihnete.