Je tu změna, na kterou spousta živnostníků čekala. Paušální daň je určena pro OSVČ, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do 1 milionu Kč. Paušální daň hlavně znamená méně administrativy, byrokracie a zbytečného papírování, protože nebudete muset podávat žádné daňové přiznání.

Po přihlášení budete komunikovat už pouze s finančním úřadem, a to jedinou pravidelnou platbou ve výši 5 469 Kč měsíčně. Jednou platbou vyřešíte daň z příjmů, důchodové i zdravotní pojištění. Využít paušální daň je možné již pro zdaňovací období roku 2021 a přihlašujete se předem, tedy nejpozději do 11. 1.2021!

Paušální daň ročně znamená celkový odvod ve výši 65 628 Kč. Po vstupu do paušálního režimu již ale nemůžete uplatňovat žádné odčitatelné položky, slevy na dani, ani daňová zvýhodnění. Na druhou stranu s paušální daní ušetříte nemalé finanční prostředky i za účetní služby. Mnoha živnostníkům přinese i větší jistotu v podobě budoucího starobního důchodu. Pokud se chcete přesvědčit, že se vám paušální daň skutečně vyplatí, zkuste daňovou kalkulačku Ministerstva financí.

Do konce termínu pro podání přihlášky zbývá pouze pár dní. Finanční úřady očekávají velký nápor živnostníků, kteří tuto možnost zvažují, proto v pondělí 11. 1. budou podatelny finančních úřadů otevřeny až do 18. hodin!

Podat oznámení o vstupu do paušálního režimu můžete datovou schránkou, poštou nebo osobním doručením na podatelnu finančního úřadu.

Pro osobní podání či pro podání skrze poštu, kdy rozhoduje datum razítka odeslání (i zde platí nejpozději v pondělí), si lze ZDE stáhnout příslušný formulář, vyplnit a odevzdat.

Pokud máte k dispozici datovou schránku, lze přihlášku, Oznámení o vstupu do paušálního režimu, podat online. Systém automaticky vygeneruje žádost a připraví rovnou i pro odeslání přes datovou schránku. Přístup do tohoto on-line prostředí přikládáme zde.