Katastr nemovitostí

V případě, že se potřebujete podívat do katastru, musíte dávat pozor, na jaké stránky jste se dostali. Jsou firmy, které se jako katastr tváří, ale jen z vás vytáhnou peníze. Dostanou se tím také k citlivým informacím o nemovitostech. Často jsou i mnohonásobně dražší než „pravý“ katastr.

Ve vyhledávání na internetu se dostanou na vrchní pozice často soukromé weby, které si pozice zaplatí a úřední stránky katastrálního úřadu jsou pod nimi. Mezi prvními se tak objeví nabídka firmy, která se jmenuje Certifikační autorita katastrálních informací, s. r. o. Na svých webových stránkách Hlídacípeskatastru.cz nabízí službu sledování změn u konkrétních nemovitostí. Firma poskytuje to samé, co katastrální úřad.

Služba sledování změn dává vlastníkům jistotu, že hned poté, co někdo na jejich nemovitost vloží jakýkoliv návrh, třeba exekutor nebo finanční úřad tzv. plombu, dostanou zprávu SMS nebo e-mailem.

Majitel nemovitosti tak může okamžitě reagovat a nehrozí, že dopis v papírové podobě zůstane někde zapadlý a doručený tzv. fikcí. Stává se to často v případech, že se někdo přestěhuje nebo je v zahraničí. To už pak uplynou mnohdy i lhůty pro právní obranu.

Katastr požaduje při sledování do dvaceti nemovitostí jednorázovou částku při založení služby 200 korun. Firma Certifikační autorita katastrálních informací chce za stejnou službu 399 Kč u jedné až pěti nemovitostí, 699 Kč u šesti až deseti nemovitostí a 849 Kč za jedenáct až patnáct nemovitostí. Dokonce tyto ceny jsou bez daně a platí se každý rok.

Pár set korun navíc, které člověk zaplatí, je jedna věc. Druhou je to, že lidé soukromé firmě poskytují veškeré své údaje včetně těch o sledovaných nemovitostech. Společnost tak například hned může dostávat zprávy, když se někdo z lidí, kteří si u nich zaplatili sledovací službu, dostane třeba do insolvence nebo exekuce a můžou tak pod tlakem prodat svoje nemovitosti.

Média od firmy Certifikační autorita katastrálních informací žádala vysvětlení, v čem je pro klienty přidaná hodnota, když si službu objedná u ní, a zda tato společnost obchoduje s nemovitostmi. Vedení společnosti se ale médiím vyjádřit nechtělo.