Zdražení hypoték

Zažíváme hypoteční boom a trh s hypotékami vysloveně vře! Dokonce i bankéři mluví o úvěrovém šílenství. Obrovský nárůst se týká nejen hypoték, ale i úvěrů ze stavebních spořitelen. Za první čtvrtletí tohoto roku jde o částku 100 miliard korun, kterou banky rozpůjčovaly. Je to o polovinu více než loni.

Ani ve druhém čtvrtletí zájem neopadá, a to přesto, že se budou zvedat úrokové sazby. Velká část Čechů má přebytek peněz, které chtějí investovat. Dalším hnacím motorem je touha po vlastním bydlení. Hypotéky jsou jedním z největších překvapení po rozvolnění nejpřísnějších opatření.

Jeden z faktů, který toto hypoteční šílenství způsobuje je nízká úroková sazba. Prostředí na úrovni dvou procent je pro lidi atraktivní. Dalším faktem je, že se do budoucna hypotéky určitě zdraží. Banky jsou totiž v dlouhodobě neudržitelné situaci. Sazby pro klienty zůstávají dole, cena zdrojů se zvyšuje, prostor pro marže se zužuje, takže logicky nejsou současné sazby dlouhodobě udržitelné. Podle ekonomů se na konci roku budou úrokové sazby blížit tříprocentní hranici.

Také to ovlivňuje potřeba bydlet ve vlastní nemovitosti. Lidé si často berou hypotéku na pořízení nebo rekonstrukci vlastní nemovitosti. Hodně Čechů si pořizuje pomocí úvěru byt nebo domek, aby do něj uložili peníze do budoucna.

V prvním kvartále letošního roku se velký objem hypoték nepoužíval na nákup nemovitostí, ale na splacení jiných úvěrů, ať už hypotečních, nebo ze stavebního spoření. Pro mnohé klienty byly nízké úroky podnětem, aby své úvěry převedli do jiné banky. Právě v tom byl úvod roku extrémní, refinancování tvořilo až 40 procent objemu nově uzavíraných hypoték. Loni se refinancování pohybovalo mezi 20 až 30 procenty.

Hypotéky do budoucna může ovlivnit také fakt, že nově Česká národní banka může nově stanovovat podmínky pro poskytnutí úvěru na bydlení. Umožňuje jí to novela zákona, kterou definitivně schválili poslanci. Doposud mohla dávat bankám jen doporučení. Podle některých ekonomů se tím zhorší dostupnost hypoték pro určitou skupinu lidí a trh rovněž může zareagovat zvýšením cen nemovitostí.