V Polsku je zájem o české firmy

Polská vláda zveřejnila svůj nový program pro další volby, který způsobil náhlý a nečekaný zájem o naši zemi. V internetových vyhledavačích v Polsku se dostali rychle do popředí výrazy „firma v Česku“. Jeden bod z volebního programu se týká podnikatelů, a právě tato změna vyvolala extrémní zájem o podnikání u nás. Poláci ihned vzali útokem vyhledávače, aby zjistili podmínky v Česku.

Odvody podnikatelů se mají změnit. Poláci by měli nově dostávat větší příspěvky na zdravotní pojištění, ale to jen ti nejméně vydělávající. Polským podnikatelům, kterým se ekonomicky daří, naopak zdanění vzroste. Polští ekonomové zveřejnili konkrétní čísla – podnikatel s příjmy 12 tisíc zlotých hrubého (67 tisíc korun) zaplatí na daních ročně o 5,5 tisíc zlotých víc (30 tisíc korun). U podnikatele s příjmy 20 tisíc zlotých daň za rok vzroste o 14 tisíc zlotých (78 tisíc korun).

Právě tyto podnikatelské novinky vzbuzují u našich sousedů náhlý zájem o přesun firem do České republiky. Podle polských médii se o podnikání u nás zajímají jejich občané delší dobu. Nyní to ještě podpořila statistika internetových vyhledávačů. Polákům zájem nekazí ani to, že naše země nepatří k daňovým rájům. Daň z příjmů právnických osob je v Česku stejná jako v Polsku, ale u nás je možnost daňově uznatelných nákladů. Právě to Poláci považují za velkou výhodu a možnost ušetření.

Podle ekonomů chtějí z Polska papírově utéct hlavně malí a střední podnikatelé, činnost ale nadále budou v jejich zemi provozovat. Média Poláky před přesunem varují. Pokud dojde pouze k fiktivnímu přesunu a podnikatel bude činnost nadále vykonávat v Polsku, mohly by mu hrozit problémy s finančním úřadem.

S přesunem firmy jsou spojené i náklady – Poláci by tak museli zaplatit například za právníky a překlady. Odborníci tvrdí, že několik stovek polských podnikatelů, se zajímalo o přestěhování firmy do Česka už před zveřejněním nového daňového balíčku.