Spousta lidí by ráda začala podnikat a byla sobě vlastním pánem. Jenže se vždy najde něco, co je odradí. Ať už to je nedostatek financí, dobrý nápad nebo obrovská administrativní zátěž s tím spojená. Přitom vše se dá vyřešit a těmto problémům lze snadno předejít.

1) Nemám dostatek finančních prostředků

Jako všude, tak i zde hrají finance stěžejní roli. Většina lidí si myslí, že do začátku podnikání ihned potřebují statisícový kapitál a kdo ví co ještě.

Pokud ale máte představu o tom, co chcete dělat a skutečně to umíte, nenechte se zbytečně odradit penězi. Když zvolíte například pokládání parket, tak vám vedle šikovnosti a živnostenského oprávnění bude stačit základní nářadí, jehož cena se pohybuje v řádech tisíců, ne statisíců. Samozřejmě, že záleží na druhu podnikání například vybavení kadeřnického salonu vás jistě vyjde na více peněz, nicméně pokud máte alespoň nějaké finanční možnosti a chcete podnikat, udělejte to a nenechte se zbytečně odradit.

2) Odrazuje mě obrovská administrativní zátěž

Kdo by rád běhal po úřadech, že? Ještě k tomu, když narazíte na neochotného úředníka, který vám neprojeví vůbec žádný soucit. Nicméně i toto se dá vyřešit, v základu máte dvě možnosti.

Pečlivě se na návštěvu úřadu připravte. Dnes jsou na internetu dostupné informace všeho druhu, není tak problém si zjistit, co vás čeká a jaký by měl být ideální postup, popřípadě se připravíte na více variant. Ideálně se ještě můžete zeptat někoho, kdo tento „administrativní kolotoč“ již absolvoval a předá vám cenné rady z osobní zkušenosti.

Nebo si můžete nechat založit společnost na klíč. Daná firma vše zprostředkuje za vás a vy si budete jisti, že veškerá dokumentace je zařízena správně. Cena takovéto služby se pohybuje od 9 900 korun. Výměnou za klid a jistotu je to adekvátní částka.

3) Schází mi dobrý a originální nápad s potenciálem

Je pravda, že abyste mohli začít podnikat, potřebujete aspoň nějaký počáteční koncept. Ovšem nemusíte hned založit novou sociální síť nebo fabriku na speciální čokoládové figurky. Podnikat se dá i v „obyčejných“ věcech, které lidé využívají každý den.

Na podnikání lze nahlížet také jako na odlišnou formu zaměstnání, kdy se vykonávají běžné a normální činnosti. Vám tedy stačí jen vybrat druh oné činnosti, to bude vaším odrazovým můstkem. Vlastně čím jednodušší nápad, tím lepší.

Vidíte, není to až tak hrozné, jak by se mohlo zdát, pokud se nad tím člověk zamyslí. Nebojte se tedy zbytečných překážek, nejtěžší je vlastně začít, musíte udělat ten první krok.

A co musíte mít na paměti při začátcích vašeho podnikání? Miliony skutečně nevyděláte během prvních 14 dnů. Celý první rok obvykle bývá nejtěžší, ale důležité je vytrvat a nenechat se odradit při prvním problému.