Spousta z nás nosí v hlavě sen o tom, že bude živit sám sebe, bez nadřízeného, úkolů a dalších věcí, které děláme, aniž bychom chtěli, jen proto, že musíme. Někdo chce mít kavárnu, někdo krejčovskou dílnu a někdo chce být třeba digitálním nomádem. Jedno máme ale všichni společné – obavy z budoucnosti.

Proč je pro nás ale rozhodnutí pustit se na volnou nohu tak obtížné?

Často se stává, že se svěříme se svým nápadem nebo snem někomu blízkému a ze snů se stane tvrdá realita. Okolí většinou na nápad jít podnikat nereaguje pozitivně, protože je to “krok do neznáma a nejistoty”. Nejeden snílek kvůli názoru a radám okolí svůj sen zamkl v šuplíku, od kterého úmyslně zahodil klíč. Je jednoduché nechat se zviklat obavami, když státní správa podnikatelům hází živnostníkům pod nohy klacky v podobě nových povinností, které místo užitku přinášejí jen zbytečné výdaje a administrativní zátěž, jako je toho důkazem poslední nařízení o elektronické evidenci tržeb, kontrolní hlášení nebo delegace sídla.

Jak se nenechat odradit od svého snu, když nemáte podporu blízkých a na každém kroku slyšíte, jak si důchodci špitají o tom, jaký zloděj je ten podnikatel, protože normálně by si tolik peněz přece nevydělal?

Váš sen je o vás, ne o tom, co si ostatní myslí a radí vám

Neházejte flintu do žita! Každý úspěch je výsledkem trpělivosti a vytrvalosti. Sportovec, který vyhraje na olympiádě medaili, k ní také nepřišel, jako slepý k houslím… Stála ho roky trénování a víry v to, že má smysl jít za svým snem.

Podnikání je jako dospělost. Každý si musí prožít dospívání, než se stane dospělým. Když nejme plnoletí, tak chceme být, protože pak budeme svobodní a budeme si moct dělat, co chceme. Stejné je to i s podnikáním. Pokud jsme zaměstnancem, chceme jít na volnou nohu. Nechceme, aby nám někdo říkal, kdy a co máme dělat.

Dospělost sebou stejně jako podnikání přináší svobodu, ale také povinnosti. Pokud jste dospěli k tomu, že chcete podnikat, tak do toho. Ničeho se nebojte a uvidíte, že se za chvíli s nově nabitou svobodou a povinnostmi, sžijete a už nebude chtít být znovu zaměstnancem.

Lidé, kteří vás chtějí odradit, tady byli a budou vždy. Vždy, když se s takovým názorem potkáte, uvědomte si, že mluví o své vlastní zkušenosti a svém pohledu na věc. Nic to neříká o vás a vaší touze dělat to, co je blízké vašemu srdci.

I přes poněkud nepřejícný postoj státní správy je dnešní doba nakloněna lidem, kteří mají sen a dělají svou práci dobře. Člověk, kterého práce baví, ji totiž vždy dělá dobře a to je základní předpoklad pro úspěch.

Nenechte se odradit a myslete na to, co dnešní doba nabízí začínajícím podnikatelům. Dříve lidé neměli výkonné počítače, internet, virtuální sídla ani mobily a přesto se našlo pár odvážlivců, kteří se do podnikání pustili a uspěli. Dnes jsou z nich osobnosti, které obdivujeme, ale věřte, že v době, kdy nebyli úspěšní, měli stejné obavy jako vy a také touhu jít za svým snem.