Tzv. práce na dohody je v Česku oblíbeným způsobem zaměstnávání mimo hl. pracovní poměr. Dosud umožňovala podnikatelům obstarávat zaměstnance s poměrně nízkou administrativní zátěží. Jaké změny ale přinesla novela zákoníku práce?
Novinkou v povinnostech zaměstnavatelů je zejména nutnost plánování rozvrhu směn s dostatečným předstihem. Podle novely zákoníku je zaměstnavatel povinen zaměstnance seznámit s rozvrhem směn v písemné podobě nejpozději 3 dny před začátkem směny nebo období, na které je pracovní doba rozvržena.
Jak ale v praxi vyřešit situaci, kdy je zaměstnanec při výkonu práce na základě dohody o provedení práce a dohody o pracovní činnosti potřebný na předem neplánovanou směnu? V praxi jsou totiž tito zaměstnanci využívání např. jako zástup za kmenové zaměstnance v době jejich pracovní neschopnosti.
Dle ministerstva práce a sociálních věcí je v konkrétních případech možné dohodnout se na kratší době seznámení s rozvrhem práce, tj. i méně než 24 hodin. V těchto případech je možné s neplánovanou směnou seznámit zaměstnance krátce před zahájením výkonu práce. Je ale třeba mít na paměti, že takto ad hoc navrženou směnu mimo odsouhlasený rozvrh může zaměstnanec odmítnout.
Víte že?
– Dohody musí být sjednány písemně, jinak je dohoda podle zákoníku práce neplatná.
– Občanský zákoník však umožňuje, aby smluvní strany nedostatek písemné formy dodatečně napravili.
– Jestliže zaměstnanec začne přidělenou práci vykonávat, nelze se již dovolat neplatnosti dohody. V takovém případě vznikne pracovní vztah i na základě dohody, která nebyla sjednána písemně a žádná ze smluvních stran se již nemůže dovolávat neplatnosti dohody.
– Pokud však úřady (inspektorát práce) zjistí, nejčastěji na základě oznámení, že zaměstnanec zahájil výkon práce bez platně uzavřené písemné dohody, hrozí zaměstnavateli sankce za přestupek až do výše 10 000 000 Kč.