Téměř dennodenně jsme konfrontování s tím, jaké změny přinese využití umělé inteligence ve firmách, jak proniká do dalších a dalších oborů, až se může zdát, že bez AI to dál nepůjde.
Nás zaujal trochu jiný pohled na problematiku AI, který přinesla studie přímo z praxe firem ve 12 zemích.
Výsledky studie, do které se zapojilo 2600 bezpečnostních expertů firem, ukázaly, že více než čtvrtina firem používání generativní umělé inteligence zakázala a některé ji omezily. Obavy u vedení firem vyvolává především ohrožení právních předpisů a práv duševního vlastnictví (69 %) a riziko vyzrazení utajovaných informací veřejnosti nebo konkurenci (68 %). Většina firem (63 %) také přiznala, že již zavedla kontroly a omezení pro zadávání dat, 61 % firem omezilo, které nástroje GenAI mohou zaměstnanci využívat a 27 % firem dokonce zakázalo využití aplikací GenAI.
Tato omezení ve firmách vznikla v reakci na zjištění, že zaměstnanci do těchto nástrojů zadávali problematická data, vč. informací o zaměstnancích (45 %) nebo utajovaných informacích o společnosti (48 %).
GenAI je přelomovou technologií, která vyžaduje víc než jen nadšení pro věc. Vyžaduje nové techniky a přístupy ke správě dat a řízení rizik. 90 % firem ve studii uvedlo, že na tom závisí zachování důvěry zákazníků.