Jak založit společnost s ručeným omezeným chytře a efektivně
Vedle výše uvedených nejzákladnějších a povinných kroků pro založení s.r.o. je vhodné popřemýšlet i o dalších důležitých faktorech. Čemu dalšímu neméně důležitému budete při zakládání s.r.o. čelit a co je třeba znát?
Práva a povinnosti společníků
Pro správný chod a fungování podniku je také důležité znát alespoň základní práva a povinnosti nejen sebe, ale i ostatních spolumajitelů. Můžete se tak vyhnout některým problémům a nepříjemným překvapením.
a) Práva
I. Na podíl na zisku – Zisk se dělí mezi společníky podle velikosti jejich obchodních podílů. Rozhodování o těchto financích spadá do působnosti valné hromady, kdy peníze musejí být vyplaceny do tří měsíců od jejího rozhodnutí.
II. Na podílení se řízení společnosti – Toto právo je uskutečňováno účastí jedince na valných hromadách, kde svým hlasováním může ovlivnit budoucí vývoj podniku.
III. Na informace – Všechny tyto osoby se mohou na cokoliv dotázat kteréhokoliv z jednatelů, nebo si informaci dohledat a přečíst v nejrůznějších dokladech, záznamech a smlouvách.
IV. Na společnickou žalobu – Lze ji podat proti jednateli či dozorčímu rady v případech, které uvádí zákon. Nejčastěji se jedná o zanedbání povinnosti, která způsobí finanční či jinou újmu. Přestože je označena za „společnickou“, jedná se o žalobu podanou jedincem, jen s využitím názvu podniku.
V. Na podíl na likvidačním zůstatku – Pokud je obchodní korporace likvidována, společníci mají nárok na vyplacení určitých částek. Ty mohou být určeny mírou splnění vlastní vkladové povinnosti nebo v některých případech i výší jejich celkových vkladů.
VI. Na vypořádací podíl – Vzniká při opuštění firmy jedincem, aniž by za něj nastupoval někdo jiný. Výše se odvozuje od odhadované hodnoty firmy a poměru, který daná osoba na celkové hodnotě má.
VII. Minoritní práva – Ta mají spoluvlastníci, jejichž vklad tvoří minimálně 10 % základního kapitálu. Ti mohou požádat jednatele o svolání valné hromady, který má na její sjednání dobu jednoho měsíce. Pokud by k tomu nedošlo, mají možnost svolat ji sami.
b) Povinnosti
I. Vkladová – Výše vkladů není dána zákonem, nýbrž Společenskou smlouvou. Nepeněžitý vklad se vnáší ještě před vznikem korporace, peněžitý současně se vznikem nebo po něm v období do pěti let.
V případě, že se společník finančně z různých důvodů nezapojuje, nesmí se po tuto dobu účastnit hlasování na valných hromadách. V krajních případech může být tato osoba i vyloučena, pokud ani po vyzvání k uhrazení vkladu a obdržení dostatečné lhůty tento úkol nesplní.
II. Příplatková – Jedinec svými penězi spolufinancuje firmu. Pokud se ve společenství vyskytuje osoba, která pro tuto formu příspěvků na valné hromadě nehlasovala, má dvě možnosti. Buď přistoupí a finančně se zapojí, nebo se může rozhodnout vystoupit, čímž jeho příplatková povinnost zanikne.
Pokud společníci příspěvky neplatí, postupuje se a následně trestá úplně stejně, jako je tomu v případě vkladové povinnosti.
III. Povinnost loajality – Musí být dodržován vnitřní řád (opět dán Společenskou smlouvou), dobrá pověst a čestnost při chování se ke společnosti, tak i při jednání a vystupování jejím jménem.
IV. Zákaz konkurence – Jednatel, popřípadě i další členové, jsou omezeni na činnostech, které jsou spojeny s jinými podniky s podobnou působností.