Hlavní stránka / Otázky a odpovědi - FAQ

Otázky a odpovědi - FAQ

Vložit dotaz
Dobrý den, v pátek zakládáme dvě nová s.r.o. a chtěli bychom u vás sjednat ke každé sídlo. Co k tomu je od nás potřeba a jaká je cena? V pátek budeme mít notářské zápisy. Pak bychom se zastavili. Do kolika hodin v pátek jste? Sídlo Praha 1 nebo Praha 2.
anonym, 16. 12. 2015
dobrý den, k přípravě smluv v zásadě potřebujeme od Vás pouze zakladatelské dokumnety společností. Smlouvy připravíme a rozsah služeb vyřídíme na osobní schůzce. Ceny služeb naleznete ZDE, kde si je můžete také podrobně nakonfigurovat. K podpisu se sejdeme na naší adrese Praha 5, nám. 14. října 1307/2 a otvírací doba je každý všení den od 8:00 do 19:00.
měla bych zájem o s.r.o. společnost. Ráda bych věděla, co všechno je potřeba k založení společnosti, když jsem podnikatelka (OSVČ) a živnostenský list mám již vydaný?
anonym, 23. 11. 2015
Zakládáte nový, v podstatě nezávyslý subjek, nové SRO. Živnostenská oprávnění zřizujete na tento subjekt, právnickou osobu, a proto je nutné proces registrace absolvovat znovu. Ale přece jen máte trochu výhodu. Pokud jde o vázanou živnost, kterou již vykonáváte na sebe, bude pro Vás jednodušší prokazovat odbornou způsobilost k vykonávání této živnosti .
Dobrý den, na jak nejkratší dobu si mohu pronajmout konferenční místnost a za jakou cenu?
anonym, 18. 9. 2015
Pronajmout konferenční místnost lze pronajmout již od jedné hodiny. Pokud budete chtít pronájem v mimo provozní hodiny kancelářského centra, je nutné cenu domlouvat individuálně.
dnes mi přišla obálka se složenkou na 3.000,-Kč za registraci do Státního registru firem. Při založení firmy jste říkali, že je cena konečná. Mám to platit?
anonym, 18. 9. 2015
Dobrý den, v žádném případě složenku NEPLAŤTE! Jde o společnost z Brna, která se takovým pochybným způsobem domáhá odměny za registraci Vaší společnosti do bezvýznamného katalogu. Cena, ketrou jste platil při založení Vaší firmy je konečná a není potřeba nic doplácet.
Bydlím v moravskoslezském kraji, ale rád bych podnikal v Praze jako řemeslník. Kde se mám na živnostenském úřadě přihlásit?
Korecký Martin, 6. 1. 2016
Již několik let platí, že registraci živnostenského oprávnění můžete provádět, nezávisle na trvalém bydlišti, kdekoli v rámci ČR. Pokud se s tím nechcete zabývat, naše společnost Vám oprávnění zaregistruje. Pokud budete v Praze i přechodně bydlet, vyplatí se umístit také sídlo podnikání do Prahy. Tím docílíte toho, že budete patřit pod správu pražských úřadů.
Dobrý den, potřebuji založit akciovou společnost, ale nemám žádné zkušenosti se sestavováním Společenské smlouvy. Co vše smlouva obsahuje a co si mám připravit?
anonym, 18. 9. 2015
Dobrý den, můžeme Vám poskytnout naše standardní stanovy, kam doplníme data Vašich osob volených do orgánů a lehce poupravíme pro Vaše potřeby. Můžete také využít možnosti sestavení Stanov společnosti na míru. Na jedné schůzce si Vyslechneme Vaši představu o společnosti a Stanovi vytvoříme úplně na klíč.
Potřebuji SRO, ale nemám čas jezdit k Vám. Jde to?
anonym, 16. 4. 2016
Dobrý den, máte zájem o společnost s ručením omezeným a ptáte se, zda ji můžeme na Vás převést aniž by jste musel přijet osobně do Prahy? Taková možnost existuje. Pokud nám zašlete Vaše nacionále na email, připravíme veškeré plné moci, podání a smlouvy, a vše Vám zašleme poštou k podpisu. Ostatní úkony provedeme za Vás.
Jde o to, že pokud by s.r.o měla problém, vím, že ručím veškerým svým majetkem. S ohledem na tuto skutečnost bych ráda ještě před založením s.r.o převedla mé vlastnictví části domu na jinou osobu. Nemám jasno v tom, jestli ručím majetkem, který vlastním v okamžiku, kdy nastane problém, nebo majetkem, který jsem vlastnila na začátku založení s.r.o. Nebo může být nějak vztahováno na to, že jsem ještě před půl rokem vlastnila kus domu?
anonym, 18. 9. 2015
Společnost s ručením omezeným je naprosto jiný subjekt než li Vy jako fyzická osoba. Proto za zmařilý podnikatelský záměr Vy, jako fyzická osoba, neručíte vůbec. Pouze do výše nesplaceného základního kapitálu. Jako společník, tedy majitel, nemusíte mít o svůj soukromý majetek obavu. Trochu odlišná situace je ve funkci jednatele společnosti. Jednatel je osoba, která odpovídá za obchodní aktivity společnosti a jedná za společnost navenek. Ten odpovídá majetkem v případě spáchání trestného činu nebo zpronevěry. Zde se odpovědnost liší, pokud se odpovědnosti domáhá společník té samé firmy nebo třetí osoba (věřitel). Ale i tak, nároky na plnění jednatelem vůči třetí osobě mají svá velice striktní pravidla. Proto bych se asi s touto věcí mnoho nezaobíral.
Mám možnost si při pronájmu zasedačky zapůjčit projektor?
Marek Č. Nymburk, 12.2.2016
V rámci pronájmu můžete využívat velkoplošné obrazovky, které jsou součástí vybavení některých konferenčních a zasedacích místností nebo Vám můžeme po dohodě zapůjčit projektor.
Dobrý den, zakládám SRO a budu mít sídlo u sebe doma, kde jsem vlastníem bytu já a můj manžel. Potřebuji i tak nájemní smlouvu na firmu?
Lenka Bauerová, 23. 11. 2015
Dobrý den, vzhledem k tomu, že společnost je třetí subjek, budete potřebovat právní titul pro užívání sídla Vaší novou firmou. Tím je nájemní smlouva, ale také jím může být Souhlas vlastníka nemovitosti, kde se budete podepisovat Vy i Vás pan manžel. Podpisy musí být ověřeny.
Jak změnit sídlo společnosti u s.r.o.? Které úřady to řeší a jak dlouho to může trvat?
Radim Hájek, 12. 10. 2015
Sídlo společnosti se mění ne zrovna snadno! Sídlo společnosti se mění v zápisu do Obchodního rejstříku, avšak v některých případech je nutné měnit i vlastní zakladatelský dokument. Pokud ale máte ve své společenské smlouvě či zakladatelské listině jako sídlo uvedenu pouze obec, např. Prahu, můžete se stěhovat v rámci Hlavního města Prahy bez nutnosti změny této listiny. Postačí změna v Obchodním rejstříku. Pak musíte změnu provést také na finančním úřadě, popřípadě dalších úřadech, kterým zasíláte nějaké pravidelné evidence. Soudní poplatek za podání změny do Obchodního rejstříku je 2.000,- Kč a změna trvá zhruba týden.
K čemu slouží základní kapitál a kolik nejmíň musíme vložit do firmy na základní kapitál? Je pravda, že firmu založím již od jedné koruny?
anonym, 10. 9. 2015
Ano, společnost s ručením omezeným založíte již při vkladu do základního kapitálu 1Kč na každého společníka. Tedy, pokud bude společnost mít pouze jednoho společníka, základní kapitál může být pouze jedna koruna. To ale obecně nedoporučujeme. Naše doporučení je alespoň 20.000,- Kč. Peníze na základním kapitálu dnes slouží v podstatě jako prostředky na rozjezd firmy. Pokud budete mít základní kapitál jedné koruny, samotným založením společnosti SRO a uplatněním nákladů na založení, dostanete společnost do záporného kapitálu. Pak budete muset, jako společník, do společnosti půjčovat peníze na provoz. K čemu slouží základní kapitál? Jak jsem již uvedl, kapitál jsou především prostředky společnosti na provoz v začátku podnikání. Ale také k výši základního kapitálu přihlíží např. banky při schvalování úvěrů, dodavatelé či odběratelé při smlouvání zakázek a tím tedy plní funkci indikátoru stability firmy. V neposlední řadě k výši základního kapitálu přihlížejí i úřady. Například při žádosti o koncesi na tzv. velkou nákladní automobilovou dopravu (vozy nad 3,5t), krajský úřad při schvalování požaduje po firmě prokázání finanční způsobilosti. Ta se prokazuje složenou finanční hotovostí na základním kapitálu, rezervním fondu, a/nebo příslušným pojištěním.
Prosím o informaci ohledně kmenového listu. Co to je kmenový list? Zda si můžu kmenový list zřídit i u své společnosti?
anonym, 5. 9. 2015
Kmenový list je alternativa akcie pro společnosti s ručením omezeným. Má svá rozdílná specifika, ale v podstatě funkce je stejná. Je to cenný papír, kterým je opatřen společenský podíl. Pokud máte zájem o zřízení kmenového listu u své společnosti, musíte splňovat tři zásadní podmínky. Mít zakladatelský dokument v souladu s novou legislativou, přistoupit k zákonu o korporacích a volně převoditelný společenský podíl, tj. že v případě převodu podílu nemusíte svolávat valnou hromadu. Pokud budete mít zájem, my jsme schopni Vám se vším pomoci a s naším notářem změny provést.
Jak je to s tím, že jsem majitel, jednatel i zaměstnanec? Nerozumím, obsazení firmy, jestli to může být všechno jedna osoba, jestli na to potřebuji živnostenský list, nebo stačí, že se zaměstnám...
Ondřej Vacek, 15. 9. 2015
Společník = majitel, který má ve společnosti majetkovou účast neboli vlastní společenský podíl. Jednatel = „ředitel“ – ono to není úplně přesné, ale pro bližší představu. Je to osoba, která odpovídá za obchodní aktivity společnosti a jedná za společnost navenek. Podepisuje smlouvy, svolává valnou hromadu, podává účetní uzávěrky, atd. Také je za to vše odpovědná. Jednatel je odpovědný hlavně vůči své společnosti, ale i vůči třetím osobám. Jednatele můžete dělat na pracovní smlouvu dle zákoníku práce, ale také můžete mít pouze smlouvu o výkonu funkce. Zaměstnancem můžete být i na výkon jiné funkce, třeba technologa.
Dnes se všude hovoří o delegaci. Co to vlastně je? Jsem tím ohrožen, pokud mám sídlo firmy u Vší společnosti? Opravdu mi firmu můžou přesídlit někam jinam?
Marek, 7. 9. 2015
Ohroženi jsou všechny společnosti, především plátci DPH, které sídlí ve velkém městě a splňují další předpoklad, o kterém se zmíním dále v textu, protože tento není tak jednoznačný. Opravdu se jedná o všechny společnosti, ale pravdou je, že argument virtuálního sídla je finanční zprávou používán při snaze delegaci odůvodnit. Delegace v tomto smyslu (§18 Daňového řádu) je změnou Vašeho správce daně k jinému územnímu pracovišti. Sídla firmy, které máte zapsané ve veřejném rejstříku, se to netýká. Jak jsem již uvedl, nejohroženější skupinou jsou plátci DPH. V zákoně o DPH je, jako v jediném zákoně, specifikováno tzv. skutečné sídlo jako místo, odkud je společnost řízena. Místo, kde se schází vedení společnosti a kde přijímá zásadní rozhodnutí. Finanční správa se pak snaží zjistit a prokázat, že toto místo není na adrese statutárního sídla, tedy sídla, které má firma zapsané ve veřejném rejstříku, ale na jiné vybrané adrese. K tomu nejlépe slouží adresa provozovny registrované v rejstříku živnostenského podnikání, ale setkal jsem se také s případy, kdy finanční úřad chce delegovat firmu do trvalého bydliště jednatele nebo k finančnímu úřadu sídla účetní spravující firemní účetnictví. Problematika je natolik složitá a každý případ natolik specifický, že pokud budete mít pocit, že se Vás delegace bezprostředně týká, obraťte se na nás nebo na svého daňového poradce.
X

Vložit dotaz

Váš dotaz byl odeslán. Děkujeme.